Dnes je neděle 14. června 2026., Svátek má Roland
Počasí dnes 10°C Polojasno

Súdánská samohybná houfnice Khalifa-2 je šikovná improvizace, která vdechuje život 60letým sovětským legendám

21. 5. 2026 – 15:14 | Partnerské články | armadnizpravodaj.cz

Súdánská samohybná houfnice Khalifa-2 je šikovná improvizace, která vdechuje život 60letým sovětským legendám
zdroj: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyi)
Přidat mezi oblíbené zdroje na Googlu

Samohybné houfnice jsou mnohem efektivnější než tažené dělostřelectvo, ale bývají také výrazně dražší a technicky náročnější.

Obsah článku

Samohybné houfnice jsou velice užitečné a nebezpečné zbraně. Díky takovéto konstrukci může dělostřelectvo snadno doprovázet jednotky, velice rychle zaujmout pozici, nebo ji případně změnit, pokud by byla ohrožena ze strany nepřítelem. Na druhou stranu jsou takovéto zbraně většinou mnohem dražší než těžkopádnější tažené dělostřelectvo. Proto není divu, když se armády snaží získat nějaké, třeba improvizací, jako v Súdánu houfnici Khalifa-2.

Tažená houfnice na korbě náklaďáku

Súdánská armáda se podle všeho snaží získat levné samohybné dělostřelectvo již delší dobu. Původním projektem z rodiny Khalifa byla Khalifa-1 označovaná jako Khalifa GHY02. ArmyRecognition uvádí, že byla představena na IDEX 2013 ve Spojených arabských emirátech a v podstatě nejde o nic jiného než o sovětskou houfnici D-30 upravenou k použití na korbě vozidla Kamaz 43118 6×6. Je to tedy improvizace, ale dle všeho sofistikovanější.

Ovšem podle příspěvku na síti X existuje i nástupce označovaný jako Khalifa-2 nebo také Khalifa GHY03. Využité je stejné dělo, ale tentokrát na podvozku ruského automobilu Ural-4320 6×6. Opět přitom nejde jenom o přišroubování děla, provedeny byly i další úpravy. Ani tak ji ale v žádném případě nelze srovnávat třeba s kolovou houfnicí, jakou je francouzská CAESAR, i když základní funkci, tedy mobilní dělostřeleckou podporu, systém bezesporu plní.

Spojení, které přináší maximum

Houfnice D-30 je sovětská zbraň, která vstoupila do služby již na začátku 60. let 20. století, uvádí WeaponSystems – nelze ji tedy považovat za nějak moderní. Má ráži 122 milimetrů a kadenci 7–8 ran za minutu. Se standardní municí má být její dosah až 15,4 km, ale existují i druhy s prodlouženým dosahem, třeba čínský raketově poháněný projektil údajně doletí až 21,9 km. Lze předpokládat, že podle druhu munice to platí i pro tento systém.

Ural-4320 je rovněž původně sovětský a dnes v Rusku vyráběný univerzální terénní nákladní automobil. Podle typu může nést náklad o hmotnosti 5 až 6 tun, uvádí Wikipedia, a jeho maximální rychlost je až 82 km/h. Zvládá i jízdu v náročném terénu, což je pro samohybnou houfnici ideální, navíc se díky tomu může snadno přesunovat po cestách. V podstatě se dá říci, že jeho spojením s D-30 vytěžili Súdánci z obou platforem možné maximum.

Houfnice Khalifa-2 v Súdánu

Zdroj: ArmádníZpravodaj.cz

Autor: Vít Lukáš

Nejnovější články